Jak zvládnout úzkost – aneb naučte se pokořit dav!

Už je to tu. Srdce buší, zátylek se potí, ruce se třesou stejně jako hlas. Už se zase objevil ten strašný pocit z vystupování před davem.  Jenže občas

FOTO: Žena se nechala vyfotit při rozptylování popela svého psa. Na fotkách se objevilo něco zázračného‘
ŠOKUJÍCÍ: Dívkce zbývali pouze 2 dny života, anorektička vážila pouhých 37 kilo.
VIDEO: Fatty přišel o všechno! Známý streamer dluží desítky milionů

Už je to tu. Srdce buší, zátylek se potí, ruce se třesou stejně jako hlas. Už se zase objevil ten strašný pocit z vystupování před davem.  Jenže občas se prostě dostanete do situace, kdy zkrátka musíte svému strachu čelit proti své vůli, ať už jde o práci či rodinu. Jenže jak? Jak se tomu postavit? Inu čtěte dál. Najdete tu několik velmi praktických rad. Samozřejmě to není kompletní návod, protože každý jsme jiný a tyto problémy vyžadují individuální pomoc. Když se však budete řídit tímto článkem, určitě se vám povede překonat vaše problémy alespoň z části.

  1. Hned na začátek…

Ne nadarmo se říká, že připraveným štěstí přeje. Proto je důležité si pořádně „zmapovat terén“. Musíte vědět, před kolika lidmi je potřeba vystoupit. Překvapivě je občas velké publikum o hodně přijatelnější, protože jej vnímáte jako celek a ztrácíte přehled o jednotlivých jedincích, kteří by vás mohli rozptýlit. Hlavně se připravte předem. Ať už jde o hromádku oblečení nebo takovou triviálnost jako třeba pár sušenek, musíte být v naprosté pohodě. Klidně se podívejte na oblíbený film, setkejte se s kamarády a udělejte si radost nějakou hloupostí. Navíc uvidíte sami, že se budete cítit o mnoho lépe, když nebudete muset chystat nic na poslední chvíli. Psychická kondice je důležitá, ale stejně tak i fyzická. Chvilka oddechu nebo koupel vám skvěle pomohou. Ale ne, že budete odpočívat celou dobu! Musíte si hlavně připravit svůj proslov, protože je to určitě lehčí, než mluvit z patra.

  1. Myslete!

Připravte si svůj projev do posledních detailů, ale ne, že jich tam budete mít příliš! Pokud ano, může se stát, že znervózníte a najednou vám vypadne jedno ani ne moc podstatné slovíčko. Vy se odmlčíte a panika se začne stupňovat, takže je celkem reálná možnost, že už se neposbíráte. Tomu samozřejmě chcete předejít! Zkuste si celý text vypracovat a upravit tak, aby bylo možné se s ním snadno ztotožnit. Jestli například nenávidíte odbornou terminologii, nepoužívejte ji. Pokud je to nutné, samozřejmě tam musí být, ale nesnažte se brát si do úst příliš velké sousto. Dokonce i tenhle článek je napsán tak, aby se co nejvíce podobal způsobu mluvy autorky! Když se totiž touto radou budete řídit, uvidíte, že se budete cítit pohodlně a pohodlí je základ dobrého výstupu (proto výše zmiňuji důležitý odpočinek a dobrou náladu). Dobrý nápad je rozdělit si projev na kratší pasáže a ty se učit postupně. Staré dobré barevné kartičky jsou prostě skvělé!

  1. Nebojte se.

Naučte se pracovat s vlastním hlasem a celkově mluvit zřetelně a odpovídající hlasitostí. Čtěte nahlas a klidně se i nahrávejte! Musíte se naučit ovládat hlasovou hloubku, dávat důraz na důležitá slova a nemluvit rychle a splašeně jako kolibřík po třech hektolitrech kávy. Až si budete myslet, že to zvládáte, zkuste si svůj projev nejprve před zrcadlem a důkladně se pozorujte. Vypadáte přirozeně? Nekroutíte příliš obličejem? Co vaše ruce? Nemáte je v kapsách? Nemácháte jimi zběsile kolem? Nejste jako prkno? Neklepete se? Pokud jste zvládli fyzickou stránku projevu – gratuluji. Máte to nejhorší za sebou. Řeč těla nesmíte nikdy podcenit, to si pamatujte. A mimochodem, po každém posunutí dál se odměňte! Ať už koláčem nebo prostou pochvalou, musíte si přiznat své pokroky.

  1. Jde se před publikum!

Je dosti pravděpodobné, že zkrátka a dobře nesnesete pohled kohokoliv na vás. Nemusíte se za to stydět, avšak je důležité tento problém řešit. Pokud si stále nejste jisti lidským posluchačem, zkuste květinu. Ano, zní to strašně, ale ani ve snu by vás nenapadalo, jak může být kytka v květináči dobrým posluchačem (můj ibišek by mohl vyprávět). Zkrátka a dobře si musíte zvyknout na to, že vás někdo poslouchá, i když je to jen stupidní rostlina. Jde o to, abyste si dostali ten pocit pod kůži a necítili se nesví. Skvěle také pro ty největší introverty zabírají plyšová zvířátka, zvlášť pokud potřebujete zvládnout více lidí. Za předpokladu, že zvládnete neživé publikum, je na čase zkusit zvíře. Sami uvidíte, že živý tvor je zase jiná úroveň. Je jedno, jestli jde o rybičky nebo německou dogu, princip je stejný. Opět se musíte vyrovnat s pocitem, že máte publikum. Jedině a pouze tehdy už můžete začít trénovat s člověkem! Stačí jeden – třeba známý, který ví o tom, že jste poněkud bázlivější stvoření. Navíc vám může vyčíst případné chyby a pomoct vylepšit váš projev ještě více! Potom zkuste mluvit před dvěma, třemi, čtyřmi lidmi. Netlačte na sebe a brzy uvidíte, že to půjde samo. Jak už zvládnete skupinu o deseti lidech – máte vyhráno!

  1. Jde se na plac.

Máte správné oblečení? Nemáte hlad ani žízeň? Nepotřebujete na záchod? Stíháte všechno na čas? Máte své poznámky? Tak na co čekáte?! Mazejte před ty lidi a ukažte jim, jak dobrý řečník jste! Pokud se o vás stále pokouší nervozita, nekoukejte se na vaše posluchače, ale pár centimetrů nad jejich hlavy. Většinou bývá na stěnách něco, do čeho svůj pohled v nejhorším případě můžete zapíchnout, pokud vás stále děsí myšlenka podívání se do očí všem těm lidem. Pamatujte si na všechno, co jste se naučili a snažte se zhluboka dýchat. Jestli se zaseknete, napočítejte do tří a zopakujte svou poslední větu. Mělo by se vám podařit na ni navázat. Pořád si připomínejte, že je to stejné, jako mluvit k té květině. Jen vás poslouchají a vy mluvíte tak, jak jste se to učili, nic víc či méně. Pokud si troufnete, klidně zkuste loupnout očima po vašich posluchačích. Tváří se vážně? Usmívají se? Mračí se? Přemýšlí? Hlavně, že vás poslouchají a vy mluvíte!

  1. Po vašem výstupu…

Upřímně doufám, že to neskončilo vaším odběhnutím pryč. Pokud ano, che to více tréninku a možná i pomoc kvalifikované osoby, která vám může poskytnout individuální plán. Pokud se vám však výstup povedl: Výborně! Je naprosto pochopitelné, že se před lidmi stále necítíte stoprocentně v kondici, ale to není žádná velká věc, jde zkrátka o vaši povahu a s tím nic nenaděláte. Je však možnost, že po více podobných úspěších se vám tento pocit z dobře odvedené práce zalíbí a vám bude vadit publikum méně a méně, protože si začnete věřit! Není krásnějšího pocitu, než když víte, že můžete bez problému mluvit před stovkou lidí a víte, že je to v naprostém pořádku, vy se cítíte uvolněně a klidně i zavtipkujete, protože to pro vás přestává být výzvou a vy se stáváte mistrem slova. Cesta je dlouhá a trnitá, ale musíte mít na paměti, že každý malý krůček se počítá.

Ať už to bude, jak chce, doufám, že vám tyto rady byly užitečné a snad vám pomohly zvládnout alespoň malé publikum!

loading...

COMMENTS