Jak vybrat kolo pro dospělé?

Cyklistika patří mezi velmi oblíbené sporty, kolo pak mezi velmi žádané dopravní prostředky,na němž jezdit umí úplně každý! Jízda na kole nejen přispí

VIDEO: Frajer naplnil bazen Coca-Colou.To co se stalo po vykoupání v něm všechny překvapilo!
Než začnu běhat, aneb rady do začátků
Komunikace se psem
7 zajímavostí o Vesmíru, které změní váš pohled na svět

Cyklistika patří mezi velmi oblíbené sporty, kolo pak mezi velmi žádané dopravní prostředky,na němž jezdit umí úplně každý! Jízda na kole nejen přispívá k spalování tuků a kalorií, nýbrž podporuje stav ducha a mysli. Každý cyklista nám nejspíš uzná za pravdu, že taková dlouhá projížďka přírodou je lepší, než deset psychologů! Krásně pročistí hlavu! Ale jak vybrat kolo pro dospělé, aby jste dosáhli kýžených výsledků? Aby se vám do práce jezdilo příjemně, aby jste do cíle dojeli vždy včas a hlavně, aby jste se v sedle kola cítili vždy nanejvýš příjemně?

Výběr kola podle trasy

Klíčovým faktorem pro výběr kola je hlavně trasa, po níž chcete jezdit i skutečnost, proč si kolo pořizujete. Chcete spolehlivý dopravní prostředek do práce? Chcete trénovat na cyklistické závody, chcete sjíždět náročný terén nebo jen potřebujete kolo do města? Bude vaší trasou nezpevněná lesní cesta, polní uličky, zkrátka náročnější terén nebo vaše kolo neopustí asfalt? To vše je zapotřebí znát, protože právě podle toho si můžete zvolit své kolo v následujícím základním rozlišení kol.

Rozlišení kol

Asi vás ani nepřekvapí, že na trhu narazíte na nepřeberné množství kol, proto pokud nechcete být překvapeni chytrými otázkami prodejce, musíte vědět, že kolo může být:

Krosové kolo

Nejlepší volbou pro cykloturisty bude právě krosové kolo, které je kombinací kola horského a silničního. Velikost kol je v rozmezí 27-28 palců, kola mají užší pláště a jemnější vzorek. Krosové kolo je oblíbené na silnice, zpevněný povrch, poradí si i s lehčím terénem. Pokud toužíte po kolu, které by vás provezlo nejen městem, ale i udržovanou lesní cestou, je krosové kolo tím pravým kouskem pro vás.

Trekingové kolo

I trekingová kola zajistí komfortní jízdu všem cykloturistům. V mnohém se podobají kolům krosovým, jejich odlišným prvkem je zejména větší počet příslušenství. Velikost kol se taktéž pohybuje v rozmezí 27-28 palců. Kde na trekingovém kole? Do města i do přírody, za poznáváním i relaxací!

Horské kolo

Pokud patříte k těm, jež milují překážky a trochu toho adrenalinu, je horské kolo pro vás tím nelepším parťákem. Má to totiž zrovna tak! Horské kolo je určeno do každého terénu a i když se hodí i na silnice, nejlépe ho využijete v náročnějším terénu, kde pro něj bude radost sjíždět kameny, vyčnívající kořeny stromů, srázy, kaluže a podobně. Kola u horského kola mají velkosti 26 nebo 29 palců.

Silniční kolo

Nejlepší rychlost na silnici naberete pouze v sedle silničního kola.  Tak zvaná silnička u nás opět zažívá boom, aby také ne! Vždyť tato kola používají profesionální závodníci silničních závodů, využijte je i vy a do práce se dostaňte dvakrát rychleji než váš kolega, který si pro silniční povrch zvolil nesprávný typ kola. Silniční kolo se vyznačuje velmi úzkými plášti i svou lehkostí.

Městské kolo

Do města jedině na městském kole. Potřebujete se dopravit do práce nebo jen naplnit ledničku, využijte městské kolo, které je uzpůsobeno jízdě na silnici a chodnících. Městské kolo zkrátka počítá s tím, že na poštu nebo do zaměstnání nepojedete v cyklistickém ani jiném sportovním oblečením, nýbrž v civilu. Proto je vybaveno blatníky i nízkým rámem pro snadnější nasedání, což ocení zejména ženy, které si na jízdu na kole mohou dovolit i sukni!

 

Jak vidíte je spousta typů kol a u výběru tak hodně záleží na trase, kterou budete v sedle kola pravidelně sjíždět. Samozřejmě dále rozlišujeme kola pánská a dámská, která se liší nejen svou velikostí, ale také stavbou řidítek, výškou rámu, tvarem sedla a podobně. Oproti mužům mají ženy nižší rám, sedlo lépe uzpůsobené jejich kratším nohám i užší rozměř řidítek (kratší ruce).

Co dodat? 

Kolo už máte, co dodat? No samozřejmě příslušenství, jímž může být košík na kolo, držák na láhev, dětská sedačka, světla, dnes již povinné odrazky, správné a pohodlné oblečení na kolo a tolik důležitá přilba která zachránila život nejednomu cyklistovi.

Tipy: 

  • nevíte si rady s výběrem kola nebo si chcete pořídit universální kolo do domácnosti, na kterém čas od času manžel, manželka nebo děti sjedou na nákup, do školy či do práce? Pořiďte si kolo s označením UNISEX. Jedná se o univerzální kategorii kol, ve které si kolo pořídí každý cyklista nehledě na pohlaví, velikost a věk.
  • chcete vědět, kolik jste ujeli kilometrů a kolik jste spálili kalorií? Pořiďte si tachometr, cyklocomputer, pulsometr, klasické stopky, hodinky nebo navigaci, která vám jízdu na kole zpříjemní.
  • nebaví vás šlapat do pedálů? Obzvláště ne to funění do kopců? Pořiďte si elektrokolo, které vám dodá dech. Při šlapání vám asistuje a to díky elektromotoru, jímž je vybaveno. S elektrokolem se vám bude kopec zdát o něco menší.

COMMENTS

loading...
loading...