Dětský lékař varuje: Když dovolíte chodit dětem pozdě spát, může to být pro ně velmi nebezpečné
Spánek – fyziologická potřeba každého člověka, nemluvě o dítěti, které spánek potřebuje nejvíce.
O kolik by měli chodit děti spát?
Faktem je, že někdy je skutečně obtížné uložit dítě na spánek v danou hodinu. Telefony, tablety a počítače jsou součástí jejich každodenního života a zábavy. Všechny tyto výdobytky moderní techniky vysílají do mozku signál, že ještě není čas na spánek, dítě nespí i když by už mělo nabírat energii na další den.
Toto však není jediný důvod, proč je pro dítě důležitá dostatečná délka spánku. Jeho tělo roste rychle a netýká se to jen fyzické, ale i psychické stránky. V prvních letech života se dítě učí obrovské množství informací a získává nové dovednosti potřebné do budoucna. Stane se to díky růstovému hormonu, který se produkuje po 2-3 hodinách spánku a působí hlavně v noci.
Nejlepší čas na tvorbu tohoto hormonu je půlnoc. Pokud chodí dítě spát později než 21:00, jeho tělo odbourává produkci hormonu a snižuje se množství času, během kterého by měl hormon vykonávat svou funkci.
Tento proces může vést ke snížené aktivitě dítěte, nebo naopak, k hyperaktivitě, protože se narušuje psychologická stabilita. Pozdní usínání ovlivňuje i inteligenci vašich potomků, proto by si měla spánkový režim nastavit celá rodina.
10 PRAVIDEL DĚTSKÉHO SPÁNKU
Priority
Dítě by nemělo spát na úkor nespavosti rodičů. Zlaté pravidlo je zdravý a sladký spánek všech členů rodiny.
Nastavení spánkového režimu
Spánek rodiny závisí na tom, kdy je nejvhodnější jít spát nejen pro děti, ale i pro rodiče. Promluvte si o tom i s vaším partnerem, abyste si určili jasná pravidla. Koneckonců, když spí dítě, i rodiče mohou klidněji spát.
Rozhodnutí kde spát a s kým
Samozřejmě, že někdy řešíme otázku: „Bude děťátko spát s námi nebo odděleně?“. Je to individuální, ale nejlepší řešení je, pokud dítě spí ve vlastní postýlce a ve vlastním pokoji. Rodiče se tak vyspí pod jednou dekou a také od toho faktoru se odvíjí šťastná dlouhotrvající rodina.
Nebojte se probudit spáče
Optimalizujte krmení
V případě, že se po najedení dítě táhne na spánek, ujistěte se, že poslední jídlo dne bude syté.
Rušný den
Snažte se, aby den vašeho dítěte byl plný jak fyzické, tak i psychické zátěže. Samozřejmě to netřeba přehánět a všechno dělejte s mírou.
Myslete na vzduch v pokoji
Optimální teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18 až 21 ° C a vlhkost 50-70%. Řešení tohoto problému nechte na tatínka.
Koupání
Lázeň před spaním – což by mohlo být lépe ?!
Příprava postele
Rovné, tvrdší matrace, přírodní povlečení a pokud má vaše dítě méně než 3 roky, obejdete se i bez polštáře.
Péče o kvalitní pleny
Pro ty nejmenší je kvalitní plenka velmi důležitá, o tom není pochyb.
Kdo chce, zvládne všechny problémy, protože zdravý spánek dítěte je klíček s klidné a zdravé rodině!