Co se ve skutečnosti děje s vaším tělem, když spolknete žvýkačku? Odpověď vás překvapí!
Ať už žvýkačky máme rádi či nikoli, bezesporu s nimi přicházíme do styku každý den. Stačí se totiž při chůzi podívat dolů na chodník a zjistíte, že jsou poseté zaschlými a ztvrdlými žvýkačkami, a to už vůbec nemluvě o jakémkoli veřejnosti přístupném stolu.
Na celém světě se každoročně vyrobí 347 bilionů kusů žvýkaček, takže lze poměrně jistě konstatovat, že žvýkání zachvátilo celou planetu. A pokud byste i tak nevěřili, možná vám pomůže také údaj o celosvětové spotřebě, která činí zhruba 100 000 tun žvýkaček ročně.
Vzhledem k těmto skutečnostem je až překvapivé, že neslýcháme více o jejich účincích na zdraví a přírodu.
Jakmile se žvýkačky zbavíte, upadá do naprostého zapomnění. Velmi zřídka, ne-li vůbec, se zpětně zamýšlíme nad tím, jakou škodu můžeme svým nonšalantním žvýkáním způsobit svému tělu a životními prostředí, které nás obklopuje.
Žijeme však v čím dál více uvědomělém světě. Není tedy na čase začít o těchto účincích přemýšlet?
Když si uvědomíme, že nejstarší nalezený kus žvýkačky je starý zhruba 9 000 let, co se potom stane se všemi těmi biliony žvýkaček, které každoročně produkujeme jen v dnešní, moderní době?
Jsou babské povídačky pravdivé?
Pokud věříte babským povídačkám a pověrám, nejspíš si myslíte, že pokud náhodou spolknete žvýkačku, ať už nechtěně či záměrně, zůstane ve vašem těle dalších sedm let. To však není tak úplně pravda. Ačkoli některé typy žvýkaček mohou odolávat trávicím procesům, neexistuje žádné pravidlo, které by stanovovalo, že vaše tělo neopustí další téměř dekádu.
Žvýkačka není určena k tomu, aby ji tělo lehce strávilo, a proto se rozhodně nedoporučuje ji polykat.
Hlavní příčinou její špatné stravitelnosti je obsažení syntetické či přírodní gumy. V případě syntetické gumy se jedná o látku zvanou butyl, kterou najdete také například v pneumatikách či basketbalových míčích. Dokážete si představit, že by vaše tělo mělo tyto věci strávit? Nejspíš ne.
Je to právě tato gumová složka, která ve vašem těle zůstává.
Ostatní složky jako uhlovodíky, oleje či alkoholy totiž dokáže rozložit. Na gumu však nestačí ani ta nejagresivnější kyselina v našem žaludku. Tělo nakonec tuto gumu odmítne strávit a vyloučí ji. Tento proces však většinou trvá několik dní, nikoli týdnů či let.
Proces trávení žvýkačky vám detailně nastíní následující video:
Pokud však žvýkačku vyplivnete na chodník, bude existovat takřka navěky.
Malá část vás tedy v současné době dost možná přežívá na stovkách chodníků, spodních stranách školních lavic a sedadlech v autobusech. Pokud jste se z této myšlenky zhrozili, možná přišel čas se žvýkáním přestat. Jako náhradu můžete například cumlat mentolové bonbony, a pomůžete tak nejen svému tělu, ale také naší planetě!
Zaujal vás tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli!